បញ្ហាប្រឈមនៅតែមានសម្រាប់អាជីវករខេត្តសៀមរាប បើទោះជាប្រទេសបើកដំណើរការឡើងវិញក៏ដោយ
លន់ អុីនជី (Lun Inchy), ញឹក ឆន្នី (Nhoek Chhornny), សេង ម៉េងហេង (Seng Mengheng)
អាជីវករមួយរូបអង្គុយយ៉ាងស្រងូតស្រងាត់លើគ្រែលក់ស្ពៃជ្រក់ និងក្តាមប្រៃ រងចាំមើលអ្នកមកទិញម្ហូប ហើយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ មិនសូវមានអ្នកមកទិញច្រើននោះ បន្ទាប់ពីមានការរាតត្បាត ជំងឺកូវីដ១៩មក ទោះបីមានការបើកប្រទេស និងផ្សារគ្រប់ទីកន្លែងកាលពីខែវិច្ឆិកាក៏ដោយ។
Challenges Remain for Siem Reap Businesses Despite the Country Reopening
Siem Reap businesses say they are still struggling for survival despite the country reopening, and face fresh fears with the emergence of Omicron
រដ្ឋាភិបាលនឹងចំណាយថវិកាជាតិចំនួន ៨,៥ ពាន់លានដុល្លារដើម្បីស្តារសេដ្ឋកិច្ច និងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងកូវីដ
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុម័តច្បាប់ថវិកាជាតិសម្រាប់ចំណាយក្នុងឆ្នាំ២០២២ ចំនួនរង្វង់ ៣៤,៧ ទ្រីលានរៀល ឬស្មើនឹងប្រមាណ ៨,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដែលកើនជាងឆ្នាំ២០២១ ចំនួន ៨,៤%។
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចដាក់ឲ្យដំណើរការប្រព័ន្ធស្នើសុំលិខិតបញ្ជាក់ ដើម្បីសម្រួលការធ្វើចត្តាឡីស័កសម្រាប់អ្នកដំណើរ
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ នឹងដាក់ដំណើរការឡើងវិញនូវប្រព័ន្ធស្នើសុំលិខិតបញ្ជាក់លើការធានា និងការអញ្ជើញសម្រាប់អ្នកដំណើរ ជាវិនិយោគិន បុគ្គលជំនាញបច្ចេកទេស និងក្រុមគ្រួសារចូលក្នុងប្រទេសកម្ពុជាចាប់ពីថ្ងៃទី១៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ដើម្បីគាំទ្រ និងសម្រួលដល់របបនៃការធ្វើចត្តាឡីស័ក។
រដ្ឋាភិបាលថានឹងកែលម្អឆ្នេរភក់សមុទ្រកែបឲ្យទៅជាឆ្នេរខ្សាច់កម្សាន្តស្អាត
គណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា (គ.អ.ឆ.ក) បានប្រកាសកាលពីថ្ងៃទី ២២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២១ ថានឹងកែលម្អឆ្នេរភក់ ឲ្យទៅជាឆ្នេរខ្សាច់កម្សាន្តសាធារណៈកម្រិតខ្ពស់ប្រវែង ២៧០០ ម៉ែត្រ ចាប់ពីផ្សារក្តាម ទៅដល់ព្រៃកោងកាង ស្ថិតនៅភូមិថ្មី សង្កាត់ព្រៃធំ ក្រុងកែប។
Q & A យល់ដឹងអំពីការចំណាកស្រុកប្រកបដោយសុវត្ថិភាព
ប្រជាជនកម្ពុជារាប់លាននាក់បានធ្វើចំណាកស្រុកដើម្បីស្វែងរកការងារធ្វើដើម្បីជីវិតប្រសើរ ហើយពួកគាត់ខ្លះ ក៏បានទទួលរងនូវការរំលោភបំពាន និងការកេងប្រវ័ញ្ចផងដែរ។ នេះយោងតាមលោកសារុន កី ប្រធានប្រតិបត្តិគម្រោងសិទ្ធិការងារ របស់អង្គការវីវើល ជីវីស៊ី (WeWorld GVC) ជាអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលដែលធ្វើការការពារពលករចំណាកស្រុក ជាពិសេសស្ត្រី និងកុមារ។